maść na hemoroidy

Na hemoroidy czopki czy maść?

Hemoroidy to częsta przypadłość cywilizacyjna, która według dostępnych danych może dotykać nawet co drugiego Polaka! Choroba jest nieco wstydliwa, dlatego zanim chorzy zdecydują się na wizytę u lekarza zwykle próbują radzić sobie samodzielnie, bez interwencji osób trzecich. W przypadku nieznacznie zaawansowanych zmian całkowite wyleczenie na własną rękę jest oczywiście możliwe. W aptekach bowiem dostępne są różnorodne produkty bez recepty, które stosuje się w miejscowym leczeniu guzków.

Hemoroidy – czopki czy maść?

Wśród najczęściej wybieranych produktów leczniczych znajdują się te w postaci czopków doodbytniczych oraz maści do stosowania zewnętrznego. Trudno jednoznacznie określić co będzie lepszym wyborem, ponieważ to uzależnione jest indywidualnie od konkretnej osoby. W przypadku nadwrażliwości na składnik danego leku lub ciąży wybór leków i suplementów jest nieco ograniczony. W takich sytuacjach zawsze należy konsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który także posiada odpowiednią wiedzę pozwalającą w podjęciu słusznej dla chorego decyzji.

Czopki na hemoroidy – dla kogo?

Doodbytnicze czopki na hemoroidy wykazują niezwykle wysokie właściwości lecznicze. Uważa się, że wśród metod samodzielnego leczenia są one najskuteczniejsze. Mogą stosować je niemalże wszyscy. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które każdorazowo powinny konsultować zastosowanie poszczególnych leków z lekarzem prowadzącym. Może to być oczywiście również lekarz ginekolog.

Wśród najpopularniejszych leków w postaci czopków na choroby hemoroidalne znajdują się:

  • Hemorol – leczy stany zapalne oraz niweluje uczucie świądu, pieczenia oraz bólu. Składniki aktywne mają działanie przeciwzapalne.
  • Procto Hemolan – zmniejszają stany zapalne i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Przyspieszają proces gojenia hemoroidów i wzmacniają ścianę naczyniową.

Maści – dla kogo?

Leki na hemoroidy w postaci maści i kremów są bezpieczniejsze. Mniejsza grupa pacjentów nie może z nich korzystać. Jak wybrać skuteczną maść na hemoroidy? Maści bowiem działają jednie powierzchownie a potencjalnie zagrażające substancje nie powinny przeniknąć do wnętrza organizmu. Oczywiście i w tym przypadku istnieją wyjątki, do których klasycznie zaliczają się osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leków oraz kobiety w ciąży, które w trosce o płód dziecka powinny ograniczać stosowanie i przyjmowanie (w jakiejkolwiek formie) leków.

Wśród maści, które zalecane są również przez lekarzy specjalistów znajdą się między innymi następujące preparaty:

  • Procto Glyvenol krem – lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niweluje uczucie świądu i pieczenia towarzyszącego hemoroidom. Przyspiesza proces gojenia zmian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przeprowadzone badania dowodzą, że może być stosowany przez kobiety w okresie ciąży oraz laktacji.
  • Posterisan – maść o szerokim spektrum działania. Tworzy barierę antyseptyczną, zapobiega rozwojowi patogennej flory, uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji (po uprzedniej konsultacji lekarskiej). Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy organizmu, który ma duży wpływ na czas leczenia i proces gojenia. Maść niweluje przykre dolegliwości związane z hemoroidami.

Czytaj również o inwazyjnych metodach leczenia hemoroidów.

Niezależnie, którą z metod leczenia wybierzemy, pamiętajmy również o diecie. Dieta jest również istotna. To, co jest ważne to ilość błonnika w naszej diecie. Starajmy się, aby było go jak najwięcej. Możemy wspomóc się w tym wypadku suplementami – gotowymi kompozycjami ziół np. Procto Vitale.

Oceń wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *