Korona porcelanowa - implant

Korona porcelanowa – jak przywrócić piękny uśmiech?

Korona porcelanowa jest elementem protetyki stomatologicznej. Z powodzeniem zastępuje naturalną koronę, która wskutek wyniszczenia, mogła ulec przebarwieniu. Utrata zęba także nie jest nieodwracalna – wystarczy np. zamontować implanty i nałożyć na nie korony na zęby. Korony porcelanowe mają różne ceny i tak jak każdy produkt – wady oraz zalety.

Korony porcelanowe – kiedy założyć?

Korona porcelanowa - ząbSytuacje, w których warto założyć korony porcelanowe to:

 • duże przebarwienia naturalnego szkliwa zęba,
 • niedorozwój szkliwa,
 • ubytki jamy ustnej – warto założyć implant, a potem na niego koronę,

Nadmierne wyniszczenie zęba znajduje się z kolei w grupie przeciwwskazań. Korona porcelanowa nie jest też zalecana pacjentom ze zmianami okołowierzchołkowymi zęba oraz chorobami błon śluzowych.

Dodając, korony porcelanowe wymagają etapu przygotowania i dopasowania do uzębienia konkretnych osób. Z tego względu założenie poprzedzone jest zdjęciami RTG, oszlifowaniem zęba i zrobieniem wycisku. Pacjent otrzymuje też koronę tymczasową na krótki etap precyzyjnego wycinania korony przez dentystę. Podczas ostatnich wizyt u stomatologa następują przymiarki, poprawki i ostateczne cementowanie.

Korona porcelanowa – jakie ma cechy? Jak o nią dbać?

Korona porcelanowa znana jest z tego, że:

 • poprawia estetyczną wartość zęba (korony cyrkonowe bardziej, korony porcelanowe na metalu mniej),
 • może znajdować się zarówno na zębie, jak i na wkręconym implancie,
 • jest trwale przymocowana, dzięki czemu nie wypada,
 • nie sprawia żadnego dyskomfort – jedzenie, mówienie czy śpiewanie nie wpływają na stan korony,
 • nie wygląda sztucznie, ale jest indywidualnie dopasowywana do pacjenta,
 • jest precyzyjnie wycięta za pomocą komputera.

Niestety korona porcelanowa ma też swoje wady:

 • Może zetrzeć szkliwo zębów naprzeciwko,
 • Jest podatna na występowanie pęknięć,
 • Jest droga i nie ma możliwości refundacji ze strony NFZ.

Korona na zęba może wydawać się zmianą, która będzie wymagała szczególnych zasad higieny. W rzeczywistości jednak trzeba zachować te podstawowe – mycie zębów po każdym posiłku, płukanie jamy ustnej i czyszczenie języka pomoże w utrzymywaniu zdrowia wszystkich zębów. Ważna jest też regularna wizyta kontrolna – według zaleceń stomatologa.

Korona porcelanowa na metalu

Tradycyjnym wyborem wśród pacjentów jest korona porcelanowa na metalu. Jest ona wytrzymała i solidna, ale niejednokrotnie wywołuje dyskomfort estetyczny. To dlatego, że w dłuższej perspektywie użytkowania następuje czasami obniżenie linii dziąseł – odsłonięty zostaje szary kolor metalu, co nie sprzyja np. atrakcyjności przednich, widocznych zębów. Chcąc zapewnić sobie najlepszą estetykę, trzeba wybrać korony porcelanowe na cyrkonie – odcień jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia zębów.

Korona porcelanowa na implancie – najdroższa inwestycja

Korona porcelanowa na implancie jest droga, ale polecana każdemu, kto wskutek próchnicy lub złamań, utracił ząb. Wkręcenie implantu nie ma jedynie polepszyć wyglądu jamy ustnej, ale pomóc w zachowaniu prawidłowych funkcji zęba. Jeśli między zębami pozostanie puste miejsce, dojdzie po pewnym czasie do utrwalonego zaniku kości. Implant zastąpi korzeń zęba, a korona porcelanowa podniesie jakość wizualną.

Ile kosztuje korona porcelanowa? Średnie wartości cen

Ile kosztuje korona porcelanowa, jeśli już decydujemy się na zainwestowanie? W zależności od poszczególnych praktyk gabinetów prywatnych oraz wykorzystywanych materiałów, korony porcelanowe kosztują:

 • ok. 700-900 zł – korona porcelanowa założona na podbudowie metalowej.
 • ok. 1000-1500 zł – korona porcelanowa założona na podbudowie z tlenku cyrkonu
 • ok. 3000-5000 zł – implant wraz z założeniem korony porcelanowej.
5 (100%) 9 głosów pod wpisem

11 komentarzy

 1. Ja posiadam w swoim uzębieniu koronę porcelanową na podbudowie stalowej i po 3 latach jej użytkowania mogę stwierdzić, że jest to naprawdę wytrzymały materiał 🙂

  1. Ja właśnie się zastanawiam między koroną porcelanową na podbudowie metalowej a tej na podbudowie z tlenku cyrkonu 🙂

   1. Jeśli zęby, które masz do leczenia znajdują się z przodu to weź tą na podbudowie z tlenku cyrkonu unikniesz wtedy zasinienia dziąsła 🙂

  2. Jak korona jest dobrze zrobiona to starczy na bardzo długo. Dlatego ważne jest aby wybrać profesjonalną klinikę stomatologiczną. Polecam K2Dental w Gdańsku gdzie będziecie mogli sobie założyć swoją pierwszą koronę porcelanową 🙂

 2. Z tego co wyczytałem to trwałość takich koron porcelanowych jest szacowana na jakieś 10 lat, ale mogą starczyć na wile dłużej, warunkiem jest codzienna i dokładna higiena jamy ustnej

  1. Z tego co mi wiadomo to można leczyć zęby ortodontyczne posiadając koronę porcelanową na zębie/zębach:), ale na twoim miejscu umówiła bym się na wizytę i dowiedziała u źródła 🙂

  1. Kwestia przyzwyczajenia :). Jeśli po dłuższym czasie twoja korona porcelanowa będzie się wydawała wyższa niż pozostałe zęby to należy poinformować o tym dentystę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *