Kora dębu na hemoroidy – jak stosować?

Kora dębu od lat stosowana jest w leczeniu żylaków odbytu. Wykazuje bowiem wysokie właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Zaleca się jej wykorzystanie w postaci naparu. Dostępna jest w internetowych oraz stacjonarnych sklepach zielarskich (często dostępna jest również w aptekach). W tego typu sklepach można dostać również mieszanki ziół bogate w błonnik (np. Procto Vitale), które wzbogacą naszą dietę, a zbilansowana i zdrowa dieta jest także bardzo istotna w leczeniu.

Kora dębu na hemoroidy – jak stosować?

Wśród dostępnych metod domowego leczenia chorób hemoroidalnych najbardziej popularnym są nasiadówki i właśnie w taki sposób powinno się stosować napar z kory dębu. Daje to znacznie wyższą skuteczność a proces gojenia zmian znacznie się skraca.

Jak przygotować nasiadówkę?

Do wanny, miednicy lub innego naczynia należy wlać ciepłą wodę o temperaturze około czterdziestu stopniach Celsjusza. Do takiej wody wystarczy dodać niewielką ilość kory dębu i przez około dziesięć minut wykonywać nasiadówkę w pozycji przykurczonej. Nie zaleca się stosowania wyższych temperatur, ponieważ mogłoby to skutkować poparzeniem a stan chorobowy dodatkowo zaostrzyłby się.

Z takich nasiadówek bez przeciwwskazań mogą korzystać również kobiety w okresie ciąży i połogu. Okazuje się bowiem, że jest to w pełni bezpieczna metoda, która nie niesie za sobą żadnych potencjalnych skutków ubocznych, o czym warto pamiętać.

W jaki inny sposób można stosować korę dębu?

Oczywiście nasiadówki to nie jedyna metoda wykorzystania. Wyciąg z kory dębu jest często stosowanym składnikiem między innymi w czopkach doodbytniczych oraz w maściach i kremach o działaniu miejscowym. W takich przypadkach należy jednak zwrócić uwagę na pozostały skład produktów, w którym mogą znajdować się składniki o działaniu alergicznym i niebezpiecznym dla płodu u kobiet w ciąży.

Z kory dębu można wykonać również napar do przemywania zmian hemoroidalnych. Do filiżanki wystarczy wlać gorącą wodę, dosypać korę, zaparzyć i poczekać aż przestygnie do odpowiedniej temperatury – około czterdziestu stopni Celsjusza. Zwilżoną chusteczką kilka razy dziennie przemywać obszar zmieniony chorobowo. Jest to doskonały sposób na wzbogacenie procesu leczenia i jego przyspieszenie.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Miejscowych niemalże od razu, ponieważ kora dębu pomoże w obkurczeniu obrzęku, który powoduje przykre dolegliwości bólowe. Na całkowite wyleczenie wpływ ma mnóstwo czynników, w tym między innymi stadium zaawansowania. Hemoroidy leczy się od kilku dni, nawet do kilku tygodni.

Na co uważać po wyleczeniu?

Specjaliści uważają, że choroby hemoroidalne mają tendencję do późniejszych nawrotów, dlatego osoba, która raz została dotknięta schorzeniem winna zwrócić baczną uwagę na dalszą profilaktykę. Również w tym przypadku sprawdzi się kora dębu, jako naturalny środek higieniczny. Zarówno nasiadówki, jak i sporządzane do przemywania napary doskonale sprawdzają się w przewlekłym stosowaniu, choć oczywiście nie ma konieczności stosowania ich tak często, jak podczas przebiegu choroby.

Co na korę dębu mówią lekarze?

Sami proktolodzy twierdzą, że w przypadku niezaawansowanych zmian warto sięgać po naturalne produkty, które nie zawierają potencjalnie zagrażającego zdrowiu składu. Kora dębu to produkt sprawdzony, dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej wykorzystywania.

Oceń wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *