Jak wyleczyć hemoroidy?

Hemoroidy to przypadłość, która dotyka osób w każdym wieku. Lekarze szacują, że choroba jest stosunkowo częstym problemem. Niektórzy pacjenci, z różnych względów, nie chcą zdecydować się na leczenie operacyjne, ani na poddanie się mniej inwazyjnym sposobom terapii. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów domowych jak wyleczyć hemoroidy, które pozwalają samodzielnie rozprawić się ze zmianami naczyniowymi. Jednakże uwaga! W większości przypadków działają one jedynie w przypadku średnio zaawansowanych zmian na poziomie I, ewentualnie II.  

Jak wyleczyć hemoroidy? Najpopularniejsze sposoby

 • Nasiadówki
  Zdaniem pacjentów nie tylko leczą, ale również przynoszą chwilową ulgę od typowych dolegliwości towarzyszących hemoroidom. Jak przygotować nasiadówkę? Do miedniczki lub wanny wystarczy nalać ciepłej wody o temperaturze około czterdziestu stopni Celsjusza. Następnie dodać wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu. Nad parującą wodą należy przykucnąć przez około dziesięć minut.
 • Ciepłe kąpiele
  Do ciepłej wody w wannie należy dodać olejki wykazujące działanie przeciwzapalne i uspokajające. Zaliczają się do nich między innymi: lawendowy, z jagód jałowca, rozmarynowy, cytrynowy. Taka kąpiel nie tylko zredukuje stres i napięcie, ale pozwoli również na wydajniejszy przepływ krwi, który finalnie spowoduje zmniejszenie obrzęku będącego przyczyną bólu.
 • Przemywanie zmian
  Również systematyczne przemywanie zmian wilgotną chusteczką nasączoną wyciągiem z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu pozwoli zmniejszyć przykre dolegliwości bólowe towarzyszące niezmiennie chorobie. Wszystkie te rośliny wykazują wysokie działanie przeciwzapalne. Zmiany naczyniowe można przemywać nawet kilka razy dziennie.
 • Zimne okłady
  Nie jest to oczywiście sposób na faktyczne leczenie, ale doskonale radzi sobie ze złagodzeniem bólu. Kostka lodu przyłożona do zmian naczyniowych sprzyja również obkurczaniu się obrzęku, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są również specjalne maści na hemoroidy, które także wykazują niezwykle wysokie działanie. Aby przyspieszyć proces leczenia należy na czas trwania choroby zmienić również swoje nawyki żywieniowe, które, jak się okazuje, także mają niebagatelny wpływ na jej przebieg. Przede wszystkim bezwzględnie należy unikać produktów powodujących zaparcia i problemy jelitowe. Zalicza się do nich między innymi kasza. Hemoroidy znacznie utrudniają regularną defekację. Niestrawności tylko spotęgują problem. W aptekach dostępne są również liczne suplementy diety na bazie błonnika, który przeciwdziała ewentualnym zaburzeniom układu trawiennego. Zioła bogate w błonnik znajdziecie w ProctoVitale.

W czasie choroby trzeba także przestrzegać wzmożonych zasad higieny. Oprócz domowych sposobów zawsze można skorzystać także z gotowych naparów, maści i środków przeciwzapalnych – więcej przeczytasz tutaj.

Zaawansowane zmiany hemoroidalne

Początkowo łagodny przebieg choroby w każdej chwili może się zaostrzyć. Wyróżnia się aż cztery stadia jej zaawansowania. Przy III i IV bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Zmiany naczyniowe potrafią rozrastać się do rozmiarów przekraczających granice odbytu. Wówczas pacjent nie może siedzieć, leżeć na plecach, a defekacja jest niemalże niemożliwa. Każde zaparcie powoduje niesamowity ból, na który nie działają nawet środki przeciwbólowe. Wówczas, aby szybko pozbyć się problemu konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wśród nowoczesnych sposobów leczenia swoje miejsce znajdzie także laseroterapia naczyniowa. Zabieg można jednak wykonywać jedynie w prywatnych ośrodkach medycznych, nie jest bowiem refundowany.

Oceń wpis.

1 komentarz

 1. Hemoroidy to bardzo wstydliwy dla mnie temat. Wstydzę się z tym iść do lekarza, nawet unikam męża 🙁 Co mogę zrobić by szybko pozbyć się problemu ? Które leki na hemoroidy najszybciej zadziałają ? Pomocy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *