Co można stosować na hemoroidy w ciąży?

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie osób, które niezwykle często zapadają na choroby hemoroidalne. Jest to bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi, jakie mają miejsce w organizmie. Stosowanie w tym czasie leków, czopków i maści różnego rodzaju jest ograniczone. Warto zatem dowiedzieć się co na hemoroidy w ciąży będzie najbezpieczniejsze.

Lista i opis najpopularniejszych leków

 • Hemorol – lek w postaci czopków, w składzie którego znaleźć można znieczulającą benzokainę oraz wyciągi ziół łagodzących przebieg choroby. Mogą po niego sięgać również kobiety w okresie laktacji.
 • Procto-Glyvenol – to również doodbytnicze czopki na hemoroidy, które można stosować bezpiecznie od czwartego miesiąca ciąży. W składzie znajdują się lidokaina wykazująca właściwości miejscowo znieczulające oraz tribenozyd wzmacniający włosowate naczynia krwionośne. Po Procto-Glyvencol także mogą sięgać kobiety w okresie laktacji.
 • Procto-Hemolan – krem, w składzie którego zawarte są takie same substancje jak w powyższej pozycji. Nie powinno się po niego sięgać na własną rękę. Decyzję o tym wydaje lekarz.

Jakich leków należy unikać?

 • Proktis-M – lek, który wykazuje wysoką skuteczność, aczkolwiek nie istnieją żadne potwierdzone dowody, które jednoznacznie stwierdzałyby, że lek jest bezpieczny dla kobiet w okresie ciąży i laktacji. Stosowania preparatu w tym czasie nie powinno być zalecane przez lekarzy.
 • Bezwzględnie należy unikać także leków przeciwbólowych z zawartością morfiny.
 • W pozostałych przypadkach decyzję o wdrożeniu konkretnego leczenia przeciwhemoroidalnego podejmuje się po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym (może to być również ginekolog).

Domowe sposoby na leczenie hemoroidów w ciąży

Niektóre kobiety w okresie ciąży i laktacji bezwzględnie wystrzegają się przyjmowania jakichkolwiek leków z uwagi o bezpieczeństwo swoje i nienarodzonego dziecka. W takich przypadkach jednak również należy walczyć z hemoroidami, ponieważ nieleczone zmiany naczyniowe będą się rozwijać powodując dodatkowe komplikacje zdrowotne.

Wśród najskuteczniejszych sposobów domowych na walkę z hemoroidami zaliczają się:

 • zimne okłady – przykładanie kostki lodu do zmian zmniejszy obrzęk a jednocześnie zniweluje przykre dolegliwości bólowe z nimi związane,
 • regularne przemywanie – zwilżoną w wyciągach z ziół chusteczką należy przemywać zmiany tak często, jak to tylko możliwe,
 • picie herbat ziołowych o składzie działającym przeciwzapalnie i przeciw zaparciom, w tym bogatych w błonnik jak ProctoVitale.
 • nasiadówki.

Wszystkie metody działają skutecznie jedynie w przypadku zmian na pierwszym, opcjonalnie drugim stadium zaawansowania choroby.

Oceń wpis.

1 komentarz

 1. Czy Procto Vitale jest dostępny tylko w postaci ziół do picia ? Szukam jakiegoś leku na hemoroidy, najlepiej ziołowych czopków. Nie chcę brać nic innego, gdyż jestem w ciąży i boje się , żeby nic nie zaszkodziło mojemu maluszkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *