Hemoroidy to częsta przypadłość cywilizacyjna, która według dostępnych danych może dotykać nawet co drugiego Polaka! Choroba jest nieco wstydliwa, dlatego zanim chorzy zdecydują się na wizytę u lekarza zwykle próbują radzić sobie samodzielnie, bez interwencji osób trzecich. W przypadku nieznacznie zaawansowanych zmian całkowite wyleczenie na własną rękę jest oczywiście możliwe. W aptekach bowiem dostępne są różnorodne produkty bez recepty, które stosuje się w miejscowym leczeniu guzków.
Hemoroidy – czopki czy maść?
Wśród najczęściej wybieranych produktów leczniczych znajdują się te w postaci czopków doodbytniczych oraz maści do stosowania zewnętrznego. Trudno jednoznacznie określić co będzie lepszym wyborem, ponieważ to uzależnione jest indywidualnie od konkretnej osoby. W przypadku nadwrażliwości na składnik danego leku lub ciąży wybór leków i suplementów jest nieco ograniczony. W takich sytuacjach zawsze należy konsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który także posiada odpowiednią wiedzę pozwalającą w podjęciu słusznej dla chorego decyzji.
Czopki na hemoroidy – dla kogo?
Doodbytnicze czopki na hemoroidy wykazują niezwykle wysokie właściwości lecznicze. Uważa się, że wśród metod samodzielnego leczenia są one najskuteczniejsze. Mogą stosować je niemalże wszyscy. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które każdorazowo powinny konsultować zastosowanie poszczególnych leków z lekarzem prowadzącym. Może to być oczywiście również lekarz ginekolog.
Wśród najpopularniejszych leków w postaci czopków na choroby hemoroidalne znajdują się:
- Hemorol – leczy stany zapalne oraz niweluje uczucie świądu, pieczenia oraz bólu. Składniki aktywne mają działanie przeciwzapalne.
- Procto Hemolan – zmniejszają stany zapalne i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Przyspieszają proces gojenia hemoroidów i wzmacniają ścianę naczyniową.
Maści – dla kogo?
Leki na hemoroidy w postaci maści i kremów są bezpieczniejsze. Mniejsza grupa pacjentów nie może z nich korzystać. Jak wybrać skuteczną maść na hemoroidy? Maści bowiem działają jednie powierzchownie a potencjalnie zagrażające substancje nie powinny przeniknąć do wnętrza organizmu. Oczywiście i w tym przypadku istnieją wyjątki, do których klasycznie zaliczają się osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leków oraz kobiety w ciąży, które w trosce o płód dziecka powinny ograniczać stosowanie i przyjmowanie (w jakiejkolwiek formie) leków.
Wśród maści, które zalecane są również przez lekarzy specjalistów znajdą się między innymi następujące preparaty:
- Procto Glyvenol krem – lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niweluje uczucie świądu i pieczenia towarzyszącego hemoroidom. Przyspiesza proces gojenia zmian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przeprowadzone badania dowodzą, że może być stosowany przez kobiety w okresie ciąży oraz laktacji.
- Posterisan – maść o szerokim spektrum działania. Tworzy barierę antyseptyczną, zapobiega rozwojowi patogennej flory, uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji (po uprzedniej konsultacji lekarskiej). Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy organizmu, który ma duży wpływ na czas leczenia i proces gojenia. Maść niweluje przykre dolegliwości związane z hemoroidami.
Czytaj również o inwazyjnych metodach leczenia hemoroidów.
Niezależnie, którą z metod leczenia wybierzemy, pamiętajmy również o diecie. Dieta jest również istotna. To, co jest ważne to ilość błonnika w naszej diecie. Starajmy się, aby było go jak najwięcej. Możemy wspomóc się w tym wypadku suplementami – gotowymi kompozycjami ziół np. Procto Vitale.